Jak księgować leasing?

Wprowadzone zmiany po 1 stycznia 2019 roku sprawiły, że wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak księgować leasing samochodu osobowego? Nowe przepisy pozwalają na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu odsetek od rat leasingowych.

Przedsiębiorcy rozważający wzięcie samochodu osobowego w leasing finansowy zostali objęci istotnymi zmianami w kwalifikacji kosztów, związanych z tą operacją finansową. W myśl nowych przepisów z dnia 1 stycznia 2019 roku firma posiadająca leasing na samochód osobowy może zaliczyć część uregulowanych odsetek od rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Dodatkowo, podatnik, zgodnie z treścią zmieniających się przepisów, może wprowadzić samochód objęty leasingiem do ewidencji środków trwałych swojej firmy i dokonać jego amortyzacji, rozłożonej w ustalonym czasie.

Jak księgować leasing samochodu osobowego?

Zamiany w prawie podatkowym sprawiły, że od 1 stycznia 2019 roku leasing na samochód osobowy wiąże się z ujmowaniem odpisów amortyzacyjnych w kosztach prowadzenia swojej działalności  gospodarczej do wartości nie większej niż 150.000 zł. Jest to bardzo korzystna zmiana w porównaniu do lat ubiegłych. Amortyzację można rozliczyć przy pomocy dwóch metod, takich jak:

  • liniowa metoda amortyzacji,
  • indywidualna metoda amortyzacji.

Posługując się liniową metodą amortyzacji, trzeba mieć na uwadze, że jej stawka wynosi 20% w skali roku, co w praktyce oznacza, że odpowiednio sklasyfikowany samochód osobowy będzie amortyzowany przez okres 5 lat. Wybierając indywidulaną metodę amortyzacji, należy natomiast pamiętać, że stosuje się ją do pojazdów używanych bądź ulepszonych. W takim przypadku maksymalna stawka amortyzacji wynosi 40% w skali roku, zaś jest wówczas amortyzowany przez okres 2,5 roku.

Jakie przywileje wiążą się z leasingowaniem samochodu osobowego w firmie po 1 stycznia 2019 roku?

Decydując się na leasing samochodu osobowego przedsiębiorca może zaliczyć do swoich wydatków również eksploatację tego auta. W poczet tego można wpisać m.in.:

  • zakup paliwa,
  • przeglądy okresowe,
  • naprawy bieżące.

Warto wspomnieć, że przedsiębiorca deklarujący, że samochód osobowy jest wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, ma pełne prawo do całkowitego odliczenia podatku VAT. Warunkiem koniecznym do tego jest: zgłoszenie do US samochodu ​jako firmowego na formularzu VAT-26, ewidencjonowanie pokonywanych tras pojazdu, a także spisanie takiego dokumentu, jak regulamin korzystania z samochodu firmowego. Dodatkowo samochód w leasingu wiąże się z uwzględnieniem w ewidencji księgowej wydatków na ubezpieczenie AC do wysokości 150 000 zł, co jest ustawowo określone w polisie ubezpieczeniowej.

Zmiany dotyczące leasingu pojazdów firmowych, wprowadzone od 1 stycznia 2019 roku, sprawiły, że do ewidencji wydatków można zaliczyć znacznie więcej kosztów związanych z tym przedsięwzięciem. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców.

Jesli masz dodatkowe pytania odnośnie leasingu pojazdów mechanicznych, zapraszamy do kontaktu z nami.

Rzetelne biuro rachunkowe z Gdyni dla Twojej firmy. Cenisz solidność, bezpieczeństwo czy nieszablonowe podejście do księgowości? Powierz nam swoją księgowość i wymagaj więcej.

Copyright © 2024 GIT Sp. z o. o. biuro rachunkowe z Gdyni. Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja getknow