Kiedy pełna księgowość w 2021r? Wyjaśniamy, kiedy należy prowadzić pełną księgowość

Wiele przedsiębiorców zleca prowadzenie księgowości biurom rachunkowym. Jest to wygodna i bezpieczna praktyka, ponieważ rozliczenia przedsiębiorstwa trafiają w fachowe ręce, dzięki czemu w łatwy sposób można uniknąć nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Oczywiście nie wszyscy zmuszeni są prowadzić pełną księgowość rachunkową. Kto i kiedy musi prowadzić księgę rachunkową - pełną ksiegowość w 2021r?

Ułatwienia związane z współpracą z biurem księgowym

Choć księgowość można prowadzić na własną rękę z wykorzystaniem programów księgowych lub w bardziej tradycyjny sposób, czyli na "papierze". Choć samodzielne prowadzenie księgowości może wiele nauczyć, wiąże się z ryzykiem popełnienia wielu nieprawidłowości, mogących nieść za sobą przykre konsekwencje finansowe. Dlatego lepiej znaleźć biuro księgowe cieszące się dobrą renomą i zlecić procedury księgowe profesjonalistom.

Usługi biura księgowego są szczególnie opłacalne dla raczkujących przedsiębiorstw, ponieważ zawiera się w nich przygotowanie dokumentów rejestrujących firmę czy zgłoszenie jej w odpowiednich instytucjach. Dla początkowych firm podstawowe usługi księgowe wiążą się z kosztem rzędu 100-200 złotych, co jest małą ceną w zamian z możliwość uniknięcia nieprawidłowości w rejestracji i rozliczaniu przedsiębiorstwa.

Usługi księgowe są przydatne również dla dużych firm, które zmuszone są prowadzić pełną księgowość. Czy istnieje granica oddzielająca firmy muszące prowadzić pełną księgowość od firm, które nie mają takiego obowiązku?

Pełna księgowość w roku 2021. Kiedy należy ją prowadzić?

Prowadzenie pełnej księgowości w roku 2021 jest ściśle uzależnione od dochodów wygenerowanych przez niektóre podmioty w roku 2020. Przepis dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych i jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich i określa, że pełną księgowość rachunkową muszą prowadzić te podmioty, których dochód w roku 2020 przekroczył 2 miliony euro. Przepis ten wynika z treści artykułu 2, konkretnie w 1 punkcie 2 ustawy o rachunkowości. Regulacji w tej kwestii można się doszukać również w artykule 24a ustawy 4, 4b, 4c, 4e i 4f. W kwestii polskich przedsiębiorstw istnieje również potrzeba przeliczenia kwoty 2 milionów euro na walutę polską. By wykonać tę procedurę poprawnie, należy sugerować się średnim kursem euro, który został ogłoszony przez Narodowy Bank Polski pierwszego dnia roboczego października w roku 2020. 

Kalkulacje są stosunkowo proste. Zgodnie z informacjami zawartymi w tabeli nr 192/A/NBP/2020, kurs euro w dniu 1 października wynosił 4,5153 zł. Oznacza to, że kwotę 2 milionów euro należy pomnożyć przez tę wartość. Otrzymany wynik wynosi 9 030 600zł. Oznacza to, że jeśli przychód jednego z wyżej wymienionych podmiotów osiągnął pułap 9 030 600zł, zmuszony jest on prowadzić pełną księgowość w roku 2021.

Pełna księgowość nieuzależniona od dochodów

Niektóre podmioty zmuszone są prowadzić księgi rachunkowe niezależnie od wygenerowanych dochodów w roku 2020. Podmioty te wymienione są w  artykule 2 ust. 1 pkt 1, 3-7 ustawy o rachunkowości. Zalicza się do nich takie organizacje jak na przykład spółki handlowe, gminy, powiaty, województwa i ich związki, oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych czy jednostki organizacyjne działające na podstawie prawa bankowego.

Aby upewnić się czy podmiot nam podlegający zobowiązany jest do prowadzenia pełnej księgowości, warto zasięgnąć porady w biurze księgowym, które nie tylko rozwieje wszelkie wątpliwości, ale może się również zaoferować swoje usługi w kwestii prowadzenia rachunków podmiotu.

Porady udzieliło GIT Sp. z o. o. biuro ksiegowe w Gdyni.

Rzetelne biuro rachunkowe z Gdyni dla Twojej firmy. Cenisz solidność, bezpieczeństwo czy nieszablonowe podejście do księgowości? Powierz nam swoją księgowość i wymagaj więcej.

Copyright © 2024 GIT Sp. z o. o. biuro rachunkowe z Gdyni. Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja getknow