Spółka GiT - Siła solidnej Księgowości - Gdynia

Komu opłaca się przejście na podatek dochodowy liniowy?

Coraz więcej właścicieli firm zastanawia się, komu opłaca się przejście na podatek dochodowy liniowy? Mimo, że to jedna z dostępnych w Polsce form opodatkowania prowadzonej działnosci gospodarczej, która wiąże się z wieloma korzyściami, to jednak to rozwiązanie, zdecydowanie poleca się przedsiębiorcom osiągającym ponadprzeciętne dochody.

Podatek dochodowy liniowy oblicza się na podstawie dochodu konkretnego przedsiębiorcy, czyli przychodu pomniejszonego o koszty. Ta forma opodatkowania została uregulowana w polskim prawie na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. Z jej treści wynika jasno, że stawka podatku liniowego nie ulega zmianie i zawsze wynosi 19 proc.

Przedsiębiorcami, którzy według przepisów o podatku dochodowym nie mogą przejść na podatek liniowy, są osoby prowadzące działalność rolniczą. Wybór tej formy opodatkowania jest dedykowany tym przedsiębiorcom, którzy pragną, aby ich podatek, każdorazowo był obliczany od osiąganych przez nich dochodów. Wybór formy opodatkowania swojej firmy ustala się już we wniosku CEIDG- 1, składanym przy rejestracji firmy w Urzędzie Miejskim.  

Komu opłaca się przejście na podatek dochodowy liniowy – zalety tej formy opodatkowania

Z racji tego, że stawka podatku liniowego nie ulega zmianie, jest to korzystna forma opodatkowania dla osób, które posiadają bardzo wysokie dochody. Warto wspomnieć, iż osoba, która osiąga dochody w granicach 85.528 zł jest tradycyjnie rozliczana na podstawie 17% stawki opodatkowania.

Z kolei przedsiębiorca, którego firma generuje przychód pomniejszony o koszty prowadzenia działalności w kwocie powyżej 85.528 zł, zostaje automatycznie objęty 32% stawką opodatkowania (na zasadach ogólnych). Aby tego uniknąć, można zdecydować się na przejście na podatek liniowy. Rozwiązanie to ma ogromną zaletę, ponieważ przedsiębiorca, niezależnie od osiąganego przez siebie dochodu, zawsze opodatkowany jest stała stawką – 19%.

Jakie są podstawowe ograniczenia w podatku liniowym?

Wybierając podatek liniowy należy liczyć się jednak z tym, że ta forma opodatkowania ma również szereg ograniczeń, które dotyczą konkretnych przedsiębiorców. Po pierwsze osoba taka nie może skorzystać z ulgi na dzieci czy przysługującej mu ulgi internetowej. Poza tym podatek liniowy wyklucza możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem i uwzględnienie kwoty wolnej od podatku. Oprócz tego osoba rozliczająca się według „liniówki” nie może skorzystać z wielu przywilejów, zarezerwowanych dla przedsiębiorców normalnie się rozliczających. Podatek liniowy nie przysługuje osobom, które w pierwszym roku prowadzenia swojej działalności wykonują zlecenia na rzecz poprzedniego pracodawcy. Dochodów z działalności opodatkowanej podatkiem liniowym nie można również łączyć z tymi, uzyskanymi z innych źródeł np. etatu opodatkowanego normalną skalą podatkową. 

Podatek liniowy jest korzystną formą opodatkowania dla prężnie działających przedsiębiorców, których dochód zawsze wynosi powyżej 85.528 zł. Skorzystanie z tego przywileju pozwala uniknąć strat finansowych, wynikających z automatycznego wejścia na wyższą skalę podatkową – czyli 32%

Jeśli nie wiesz jaką forme opodatkowania wybrać, zapraszamy do kontaktu z biurem rachunkowym GIT z Gdyni.

Rzetelne biuro rachunkowe z Gdyni dla Twojej firmy. Cenisz solidność, bezpieczeństwo czy nieszablonowe podejście do księgowości? Powierz nam swoją księgowość i wymagaj więcej.

Copyright © 2024 GIT Sp. z o. o. biuro rachunkowe z Gdyni. Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja getknow