Spółka GiT - Siła solidnej Księgowości - Gdynia

Zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS w 2021r – Nowy obowiązek przedsiębiorców.

Od 01 stycznia 2021 wszedł nowy obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS.

Mnogość przepisów, zmian podatkowych i obowiązków nakładanych przez ZUS czy US na przedsiębiorców z Gdyni jak i całej Polski potrafi przysporzyć o zawrót głowy niejednego przedsiębiorcy. 


Na stronie ZUS możemy znaleźć informacje, że zgłoszenia te mają pomóc z dotarciem z pomocą do przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej, badaniu rozwoju przedsiębiorczości w Polsce czy budowę ewidencji takich umów. Czy aby na pewno taki jest cel tego obowiązku? Czy może znów, rząd szuka dodatkowych środków na załatanie nadszarpniętych w wyniku panującej pandemii finansów państwa?

Sprawa jest poważna, gdyż brak zgłoszenia stosownej umowy w terminie 7 dni od momentu podpisania umowy o dzieło grozi kara grzywny w wysokości 5000 tyś złotych.

Jak zgłosić umowę o dzieło do ZUS?

Umowę należy zgłosić wysyłając formularz zgłoszenia umowy o dzieło RUD podając w nim podstawowe dane takie jak: dane zgłaszającego i wykonawcy, datę rozpoczęcia i zakończenia umowy o dzieło, datę zawarcia umowy jak i jej zakresu. Zgłoszenia możemy dokonać za pomocą internetowej platformy usług elektronicznych (PUE). Aktualny wzór takiego formularza rejestracji umowy o dzieło RUD możecie pobrać tutaj.

Kogo dotyczy obowiązek zgłoszenia umowy o dzieło do ZUS

Zgłoszenie umów o dzieło dotyczy wszystkich przedsiębiorców z pewnymi wyjątkami:

  • Spółek prawa handlowego, stowarzyszeń czy fundacji, które nie są płatnikami składek ZUS. Jeśli nasza spółka zatrudnia choćby jednego pracownika (w tym właścicieli) jesteśmy zobowiązani dokonać zgłoszenia zawieranych umów o dzieło do ZUS.
  • Umów zawieranych z własnym pracownikiem
  • Umów realizowanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem
  • Umów zawartych z podmiotami wykonującymi działalność gospodarczą na wykonywanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Rzetelne biuro rachunkowe z Gdyni dla Twojej firmy. Cenisz solidność, bezpieczeństwo czy nieszablonowe podejście do księgowości? Powierz nam swoją księgowość i wymagaj więcej.

Copyright © 2024 GIT Sp. z o. o. biuro rachunkowe z Gdyni. Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja getknow