Spółka GiT - Siła solidnej Księgowości - Gdynia

Zmiany w zasadach poboru zaliczek w PIT już od 1.07.2022 r. Dowiedz się, czy na tym zyskasz, czy stracisz!

Polski Ład, mimo że obowiązuje już od kilku miesięcy, nadal budzi wiele kontrowersji. Wiele zmian, jeszcze przed ich wprowadzeniem, zostało określonych mianem “dyskusyjnych”. W nowych przepisach nie zabrakło również luk, które ma “naprawić” Polski Ład 2.0.

Większość jego przepisów zacznie obowiązywać od 1.07.2022 r. Dziś zajmiemy się analizą nowych regulacji w zakresie zasad poboru zaliczek w PIT. Omówimy szerzej, czego dotyczą i policzymy, kto na nich straci, a kto - wręcz przeciwnie - zyska.

Zasady poboru zaliczek w PIT - Polski Ład vs. Polski Ład 2.0

W styczniu 2022 r., gdy weszły w życie przepisy Polskiego Ładu, biura rachunkowe miały wiele dodatkowej pracy. Kwota wolna od podatku została chociażby podniesiona do 30 000 zł. Dodatkowo, przesunięty został termin poboru zaliczki na podatek dochodowy. Kwota zmniejszająca podatek, występująca w skali podatkowej, wynosi natomiast 5 100 zł.

W związku z obniżeniem stawki PIT na mocy Polskiego Ładu 2.0 do 12%, kwota zmniejszająca podatek również ulegnie zmianie. Od 1.07.2022 r. wyniesie 3 600 zł. Ponadto, zmieni się także kwota zmniejszająca miesięczne zaliczki na podatek. Z 425 zł spadnie ona do 300 zł. Zresztą, łatwo to wyliczyć, ponieważ będzie to 3 600 zł podzielone na 12 miesięcy.

Jak widać, różnica między kwotami jest znacząca i bezpośrednio przełoży się na wysokość wynagrodzenia pracowników. Od razu jednak uspokajamy, że (wbrew pozorom) nie każdy na tej zmianie straci. Zobacz, czy zaliczasz się do grupy tych szczęśliwców, którzy w związku z nowymi przepisami skorzystają, czy też, niestety, tylko na tym stracisz.

Wynagrodzenie pracowników po 1.07.2022 r. - jak się zmieni?

Przejdźmy do tego, co najbardziej interesuje podatnika, czyli… pieniędzy! Skoro już wiemy, że wynagrodzenie pracowników po zmianie w zasadach poboru zaliczek w PIT się zmieni, pora przekonać się, jak bardzo…

Od razu zaczniemy od tego, że nie każdy straci! Zmiany będą najkorzystniejsze dla pracowników zarabiających między 10 000 a 12 000 zł brutto. Tu różnica w pensji netto może wynieść nawet powyżej 400 zł (biorąc pod uwagę wynagrodzenie w 2021 roku).

Zupełnie odwrotna sytuacja jest w przypadku osób posiadających wynagrodzenie brutto od 20 000 zł. W tym przypadku różnica - ale na niekorzyść pracownika - może wynieść kilkaset złotych (przy 25 000 zł brutto wynagrodzenia nawet ponad 600)!

Co natomiast z pracownikami zarabiającymi najmniej? Oni niemal w ogóle nie odczują skutków zmiany, choć trzeba dodać, że będą zarabiać nieco więcej. Oczywiście, nadal podkreślamy, że porównujemy regulacje ubiegłoroczne do tych, które zaczną obowiązywać od lipca.

To nie wszystkie zmiany w zaliczkach! Zobacz, co Cię czeka w 2023 r.!

Już od stycznia 2023 r. wejdą w życie kolejne zmiany w zaliczkach w podatku dochodowym! Od tego czasu podatnik będzie mógł upoważnić nie jednego, a do trzech płatników do stosowania odliczenia w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Jednocześnie, trzeba będzie wskazać kwotę do odliczenia (1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek).

Rzetelne biuro rachunkowe z Gdyni dla Twojej firmy. Cenisz solidność, bezpieczeństwo czy nieszablonowe podejście do księgowości? Powierz nam swoją księgowość i wymagaj więcej.

Copyright © 2024 GIT Sp. z o. o. biuro rachunkowe z Gdyni. Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja getknow